Kolejna perełka Dolnego Śląska :)
Zamek w Starej Kamienicy. To zdeydowanie jedno z mniej znanych miejsc na zamkowej mapie Polski. Ba! nawet na zamkowej mapie Dolnego Śląska nie jest to najczęściej odwiedzany obiekt. A szkoda, bo miejsce naprawdę bardzo ciekawe i szkoda, ze niedocenione. Udało mi się go odwiedzić, przy okazji wyprawy do Siedlęcina, w styczniu 2018 roku - więc zdjęcia są dosyć "świeże". Niby nic, niby ruina, a Stara Kamienica zdecydowanie ma w sobie "to coś". Warto więc przy okazji odwiedzin w Siedlęcinie wybrać się i w to miejsce - tym bardziej że podróż autem z Siedlęcina właśnie to tylko 15 max 20 minut. Relikty zamku, które w tej chwili możemy oglądać jeszcze kilka lat temu były zapomniane i schowane pod ziemią. Sterczał tylko kikut wierzy. Ten zamek pewnie nigdy nie wróci już do pełnej świetności. Jednak na pewno dostaje nowe życie. I w tym miejscu należą się wielkie brawa dla ludzi, którzy postanowili zająć się zamkiem. Zadanie nie jest łatwe - więc tym bardziej podziwiam!
Zamek został wzniesiony w pierwszej połowie XIII wieku przez rodzinę Scoffów dla Henryka Pobożnego.
Kolejnej rozbudowy dokonali właściciele w XIV wieku, jednak niedługo potem zamek został zniszczony podczas wojen husyckich.
Po 1560 roku Schaffgotschowie przebudowali średniowieczny zamek w renesansową rezydencję. Kiedy właścicielem Starej Kamienicy był Hans Ulrich von Schaffgotsch pożar z 20 sierpnia 1616 roku strawił całe założenie, jednak zamek został szybko odbudowany przez Johanna Ulricha Schaffgotscha.
Zamek znacznie ucierpiał podczas wojen
szwedzkich. Najpierw stał się kwaterą wojsk szwedzkiego generała Stahlhausa w 1640 roku, potem odbiły go wojska niemieckie.
W 1680 roku dobra kamienickie kupił hrabia Zierotin z Moraw. Kolejnych zniszczeń doznał podczas powodzi z 14 lipca 1702 roku. Zamek nadal był zamieszkały, ostatnim jego użytkownikiem był kupiec z Jeleniej Góry Schmidt, który zmarł w 1757 roku. W następnym roku wybuchł w Starej Kamienicy pożar, który strawił również zabudowania zamkowe. Od tej pory nieużytkowany zamek popadł w całkowita ruinę.
Do dziś zachowały się mury czworobocznej wieży, do niedawna zasypane piwnice, oraz XVI- i XVII-wieczne zabudowania gospodarcze na terenie byłego PGR.
Zamek na mapie kliknij: TU
Profil zamku na Facebooku kliknij: TU
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz