wtorek, 18 czerwca 2019

Liebenau - czyli zamek Lubno w Czarnym Borze

Zamek Lubno w Czarnym Borze "chodził za mną już od dawna". Kilka razy już planowałam odwiedzić go po drodze z Wałbrzycha do Jeleniej Góry. Jednak jakoś ciągle nie było czasu. Tym razem nie było zmiłuj. Trzeba go zobaczyć póki jeszcze stoi. A stoi go już naprawdę niewiele. Do dziś zachowały się jedynie relikty murów obwodowych i wysokie na 12 metrów pozostałości cylindrycznej wieży.  Do zamku nie jest zbyt łatwo trafić. Przynajmniej nie w maju, wtedy kiedy ja je odwiedziłam. Ruiny nie są dobrze widoczne z najbliższej im drogi.  Łatwiej wypatrzeć skupisko drzew gdzieś za łąką. Dopiero prze nie "prześwituje" zarys wieży. A kiedy już zlokalizujemy zamek i przejdziemy przez łąkę, napotykamy przed sobą fosę. Tak, tak prawdziwą, zamkową fosę. Nie jest ona zapewne już tak okazała jak w czasach świetności obiektu, jednak wcale nie łatwa do pokonania. Całe szczęście, wprawne oko dostrzeże parę belek, tworzące pseudo mostek, po którym można przedostać się na drugą stronę. Jesteśmy w domu! A raczej w zamku ;) 
O samym zamku nie wiemy zbyt wiele. Ruiny nigdy nie stały się przedmiotem kompleksowych prac badawczych. Co wiemy w takim razie? Wiemy, że jest usytuowany na kwadratowym nasypie ziemi, o boku ok 23 metrów. Otoczony był dwiema fosami przedzielonymi wałem. Od południa  i zachodu do zamku wiodły dwie groble.  Zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku. Prawdopodobnie jego fundatorem był książę Bolko II (Świdnicko -Jaworski). Do 1374 roku zamek przechodzi z rąk księcia w ręce rycerzy rozbójników i znów wraca do Bolka. Z 1374 roku pochodzi jedyna wzmianka o zamku, gdzie pojawia się nazwa "zamek Lubno" (oryg. "Liebenau"). Nazwa ta pojawia się później
dopiero w XIX i XX wiecznych, niemieckich źródłach. Po śmierci księcia Bolko II zamek znów trafił w rycerskie ręce. Jego historia nie była zbyt długa. Obiekt został zniszczony już w 1509 roku. Na prośbę ograbianych kupców najechały ją wojska króla Czech Władysława II Jagiellończyka. Nigdy nie został odbudowany. Około 1600 r. Georg Czettritz wzniósł nieopodal zamku, na prawym brzegu Lesku, renesansowy dwór przebudowany później na barokowy pałac, dziś zamieniony na szpital.

Zamek Lubno na mapie kliknij: TU




2 komentarze:

  1. Nigdy nie byłam i nie słyszałam. Tyle tajemnic skrywa się w tej Naszej Polsce :)
    W wolnej chwili zapraszam do mojego bloga :)
    https://whereismyprosecco.com/

    OdpowiedzUsuń