piątek, 18 maja 2018

Zamek Czocha - tam wypada być!

Do tego zamku zawitaliśmy w styczniu 2018. To właściwie zamek "nie w moim stylu". Ale z drugiej strony jak to tak.... nie odwiedzić Czochy ? To punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika zamkowych obiektów.
O Czosze można by napisać książkę (i z resztą niejedna powstała). To zamek z niesamowitą historią. Tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie, coś co go zainteresuje.
Nie do końca znana jest geneza nazwy zamku Czocha (Szczerze mówiąc jak pierwszy raz usłyszałam tą Inni upierają się, że nazwa wywodzi się od  a Taxus , czyli cis, drzewa niegdyś gęsto porastającego zamkowe wzgórze.
Pewnie nigdy nie dowiemy się, kto ma rację.  Jedno jest pewne, wraz z upływem lat nazwa zmieniała się wielokrotnie. W 1329 zamek wzmiankowany był jako Castrum Caychow, a w późniejszym średniowieczu również jako Cachow (1337) , Schochav (1413), Csochow (1419) i Schochuff (1420).  Później Schocha (1592), Zhoche (1732) i wreszcie Tzschocha, która po raz pierwszy pojawiła się w roku 1816. W czasach bardziej nam współczesnych warownię nazwano Czachów i przemianowano w końcu na Czocha (juz po wojnie)

Co do samego zamku jako budowli. Pierwsza zachowana wzmianka o tym miejscu pochodzi z roku 1241. Określa je jako  Mons Tyzow  i wskazuje jako punkt graniczny (świetne więc miejsce na warownię!). Historia murowanej twierdzy rozpoczyna się w połowie XIII wieku, zapewne za sprawą króla czeskiego Wacława I Przemyślidy lub jego syna Przemysła II Ottokara.  Jednak są głosy, które twierdzą, że fundatorem mógł również być jeden z książąt świdnicko-jaworskich starający się w ten sposób umocnić pozyskany fragment Górnych Łużyc.
Jedno jest pewne. Na początku, jak to zwykle bywa była wieża. Najstarszą część warowni  stanowi, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp. Później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment.
W  historii zamku możemy doszukiwać się nieustannego przechodzenia jej z rąk polskich do czeskich i na odwrót, szkoły szyfrantów Abwehry czy w końcu schronienia dla uchodźców z Grecji (oraz ich zwierząt  :o ).
Od 1952 roku mieścił się tam Wojskowy Dom Wczasowy i z tego powodu obiekt był utajniony, nawet nie występował na mapach. Od września 1996 roku publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny.

Warto obejrzeć!
Zamek Czocha na mapie kliknij: TU
 Zamek Czocha na FB kliknij: TU











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz