Wybierając się na piękne Wyspy Maltańskie wiedzieliśmy, że to nie na plażowaniu spędzimy większość czasu. Malta jest chyba krajem z największym zagęszczeniem zabytków na metr kwadratowy ;) Punktem obowiązkowym naszej wyprawy była właśnie Ġgantija. Niepozorny kompleks świątynny...
Zbudowane przed słynnymi kamiennymi kręgami w Stonehenge. To dwie świątynie tworzące kompleks. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowane zostały w okresie między 3600 a 3200 pne, i były używane do około 2500 pne, czyli w mmencie kiedy dopiero powstała Wielka Piramida w Egipcie. Odkryte zostały dopiero w XIX wieku.
Nazwa Ġgantija wywodzi się od słowa "ġgant", co w języku maltańskim oznacza giganta. Gozoanie wierzyli, że świątynie zostały zbudowane przez rasę gigantów. Nie jest to takie zaskakujące, gdy popatrzy się na wielkość bloków wapiennych, z których je zbudowano. Niektóre z tych megalitów maja ponad pięć metrów długości i ważą ponad pięćdziesiąt ton.
Do ich budowy użyto wytrzymałego wapienia koralowego (zewnętrzne ściany) Między innymi dzięki temu budowle przetrwały tak długo. Natomiast bardziej miękki i gładszy wapień Globigerina został użyty do wykonania wewnętrznych detali, takich jak drzwi, ołtarze i dekoracyjne płyty. Każda świątynia składa się z kilku "komnat" otaczających centralny korytarz. Istnieją dowody na to, że ściany wewnętrzne zostałyby otynkowane i pomalowane. Znaleziono dwa fragmenty gipsu z czerwoną ochrą, które są obecnie przechowywane w Muzeum Archeologicznym Gozo.
Świątynie mają duży taras od frontu. Było on prawdopodobnie używany podczas ważnych
uroczystości . Pozostałości kości zwierzęcych sugerują rytuały z udziałem ofiar zwierzęcych. Liczne paleniska potwierdzają używanie ognia. Niestety niewiele wiadomo o ceremoniach jakie były odprawiane w świątyniach oraz o zwyczajach ludzi, którzy je zbudowali. Zniknęli oni z wyspy z prawdopodobnie z powodu niedoboru żywności, właśnie ok 2500 roku pne.
Ġgantija na mapie kliknij: TU
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz